Wednesday , 20 September 2017

Admin

Papa Françesku ua lan dhe ua puth këmbët emigrantëve myslimanë, thotë ne jemi ‘fëmijë të të njëjtit Zot’ (Video)

Ata erdhën nga Mali, Eritrea, Siria dhe Pakistani. Ata ishin myslimanë, hindu, katolik dhe krishterë koptik. Papa Françesku të enjten e shenjtë për secilin emigrantë u gjunjëzua dhe lau këmbët e tyre. Rituali është bërë në një qendër për azilkërkuesit jashtë Romës, pasi ndjenja anti-emigrante ishte rritur në Evropë për …

Artikulli i plotë »

Marrëveshja e vitit 1938: Sa para ia jepte Serbia Turqisë për largimin e shqiptarëve

Në vitin 1938 qeveria e mbretërisë jugosllave ka nënshkruar një konventë me qeverinë e Republikës së Turqisë për emigrimin e popullatës turke (në të vërtet ishte fjala për shpërnguljen e popullsisë shqiptare të konfesionit mysliman, transmeton kp), nga pjesa jugore e Serbisë, gjegjësisht nga Kosova dhe trevat tjera shqiptare që …

Artikulli i plotë »

Çmenden serbët, shikojeni se çka shkruajnë tash për ‘Gjarpërin’ e Kosovës që e helmon Serbinë

Pohimet e presidentit të Kosovës Thaçi në intervistën me DW për mundësinë e aneksimit të veriut nga Serbia, kanë shkaktuar reagime të shumta. Në Beograd flitet edhe për influencën ruse. Deklarata e presidentit Thaçi në intervistën me Deutsche Wellen, se “Serbia po armatosë serbët në veri të Kosovës” ka ngritur …

Artikulli i plotë »

Të merkurën në Brukesl takohen përsëri Thaçi, Mustafa, Nikolic dhe Vucic

Beograd – Në Bruksel do të vazhdojë të mërkurën rinisja e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë në nivelin më të lartë, është konfirmuar për Tanjug nga kabineti i Kryeministrit të Serbisë, Aleksandar Vucic. Delegacioni serb do të udhëhiqet nga Kryeministri Vucic dhe Presidenti Nikolic, ndërsa nga Kosova shkon, …

Artikulli i plotë »

Tensionohet keq situata n’Kosovë Show për Skenderbeun mes Gëzim Kelmendit dhe profesorit të historisë (Video)

Është rikthyer për sezonin e ri emisioni më i shikuar në vend i zhanrit show n’Kosovë Show. Këtë javë të ftuar në emision ishin kryetari i partisë Fjala, Gëzim Këlemendi dhe profesori i historisë. Por derisa po debatonin në emision, për pak momente është tensionuar debati ku po debatonin për …

Artikulli i plotë »

Kim Kardashian me përgjigje briliante kundër ndalesës së Trump për myslimanët (Foto)

Donald Trump ditën e premte nënshkroi një urdhër ekzekutiv që u ndalon hyrjen në Amerikë myslimanëve prej shtatë vendeve. Derisa protestat kanë nisur në aeroporte dhe para Shtëpisë së Bardhë, është Kim Kardashian e cila ka dalë kundër kësaj ndalese. Kim ka publikuar një listë me statistika e cila shfaq …

Artikulli i plotë »

Hillary Clinton kundër Trumpit: Kjo që po bëni ju nuk përkon me vlerat dhe Kushtetutën Amerikane (Foto)

Ish-Sekretarja e Shtetit e SHBA-së, Hillary Clinton, e ka zgjedhur rrjetin social, “Twitter”, për t’iu dalë në përkrahje njerëzve që kanë protestuar nëpër aeroporte të SHBA-së kundër urdhrit ekzekutiv të presidentit Donald Trump, për t’ua ndaluar hyrjen në SHBA refugjatëve sirianë, si dhe për të imponuar një ndalim ndaj qytetarëve …

Artikulli i plotë »