Po votohet në 3.526 vendvotime në shtatë njësi zgjedhore

votime

Zgjedhjet e sotme parlamentare po zbatohen sipas modelit proporcional në 3.480 vendvotime në gjashtë njësi zgjedhore në Maqedoni dhe një njësi zgjedhore me 46 vendvotime për votim jashtë vendit, transmeton TetovaSot. Sipas Listës Zgjedhore të përmbyllur të drejtë vote kanë 1.784.416 shtetas të Maqedonisë, prej të cilëve 1.531.368 në Maqedoni. …

Artikulli i plotë »

Tronditet Bota Vritet Lideri Kryesor i ..

vrasja-780x439

Koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka vrarë një nga udhëheqësit kryesorë të Shtetit Islam në Siri, ka njoftuar Pentagoni. “Avionët e koalicionit kanë bombarduar dhe likuiduar tunizianin, Bubakera al-Hakim, në Siri më 26 nëntor”, ka thënë zëdhënësi i Pentagonit, Ben Sakrison, raporton AP. Al-Hakim ishte udhëheqës …

Artikulli i plotë »

Trazira të mëdha në Maqedoni

img_0106

Mes frikës për incidente në zgjedhjet e shumëpritura të përgjithshme të së dielës, i dënuari për krime lufte Tarkulovski, partia VMRO DPMNE e të cilit është akuzuar nga kritikët për tendenca autoritare, deklaroi se opozita po shqetësohej për të nxitur çrregullime. “Ne (VMRO DPMNE) nuk kemi nisur kurrë ndonjë problem; …

Artikulli i plotë »